Suche powietrze może drażnić i wysuszać błony śluzowe gardła. Przebywanie w niskiej wilgotności powoduje, że błony śluzowe tracą wilgoć, co może prowadzić do uczucia suchości, drapania i podrażnienia. To z kolei może prowadzić do bólu gardła, a w skrajnych przypadkach, do stanów zapalnych.
Jakie są objawy suchości gardła?
Najczęstsze objawy suchości gardła spowodowane niską wilgotnością powietrza to uczucie pieczenia, drapanie, chrypka oraz ból. Mogą się również pojawić trudności w przełykaniu i uczucie, jakby coś stało nam w gardle. W niektórych przypadkach może wystąpić przekrwienie i zaczerwienienie gardła oraz kaszel wynikający z podrażnienia.
Suchość w gardle – jak zapobiec?
Odpowiedź na to pytanie to zdecydowanie tak. Najprostszym sposobem na zapobieganie problemom z gardłem spowodowanym suchym powietrzem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywamy. Można to osiągnąć za pomocą nawilżaczy powietrza. Ważne jest także picie dużej ilości wody, która pomoże nawilżać gardło od wewnątrz. Unikanie dymu tytoniowego i innych drażniących substancji również może pomóc w ochronie gardła.
Suche powietrze – jak wpływa na gardło?
Suche powietrze nie tylko może negatywnie wpływać na stan naszego gardła. Jest również czynnikiem, który może sprzyjać podrażnieniu oczu i skóry, a także nasilać objawy alergii i astmy. W zimie, gdy ogrzewamy pomieszczenia, powietrze staje się jeszcze bardziej suche, co może prowadzić do częstszych infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienia i grypa.
Suche gardło – leczenie
Przede wszystkim, ważne jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach. Regularne picie wody i stosowanie nawilżających sprayów do gardła może pomóc w utrzymaniu błon śluzowych w dobrym stanie. Warto też unikać palenia papierosów i ekspozycji na dym tytoniowy. W przypadku wyjątkowo silnych dolegliwości warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie, np. leki przeciwzapalne czy środki znieczulające miejscowo.
Suche powietrze to czynnik, który może negatywnie wpływać na zdrowie naszego gardła. Dlatego ważne jest dbanie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach oraz nawilżanie gardła od wewnątrz, poprzez picie wody i unikanie drażniących substancji. Jeżeli mimo to objawy suchości i podrażnienia gardła utrzymują się, konieczna może być konsultacja z lekarzem.
Autor: Ewa Włodarczyk
Dramat latem naprawdę nikomu nie życzę