Wokół produktów jakimi są antyperspiranty narosło wiele mitów. Są osoby, które całkowicie od nich stronią, wybierając naturalne środki neutralizujące pot. Są i takie, które nie wyobrażają sobie, by codziennie ich nie stosować. Czy to drugie postępowanie jest słuszne i czy używanie antyperspirantu jest zdrowe dla skóry?
Czy stosowanie antyperspirantu może powodować problemy zdrowotne?
Jak twierdzą dermatolodzy mitem jest to, że stosowanie antypersiprantu istotnie przyczynia się do raka piersi czy choroby Alzheimera ze względu na zastosowany w nim chlorek glinu. Otóż glin, który uważany jest za szkodliwy nie przenika bariery naskórkowej i blokuje jedynie gruczoły potowe. Oczywiście ważne jest także to, że z powodu sprzecznych i często wykluczających się badań producenci antyperspirantów modyfikują skład swoich produktów. Wiele z nich w ogóle nie zawiera glinu i takie uważane są za najbezpieczniejsze. Zamiast tego składnika posiadają w składzie tlenek magnezu, który jest głównym składnikiem aktywnym neutralizującym zapach potu, ale i absorbującym nadmiar potu. Mitem jest także to, że antyperspirant może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, czyli termoregulację. Należy pamiętać, że pot nie jest odprowadzany jedynie przez gruczoły potowe pod pachami, gdyż wydziela go całe ciało, gdy organizm ulega przegrzaniu. Jest jeszcze jeden powielany mit dotyczący tego, że nie należy stosować antyperspirantów wieczorem. Nie jest to prawda, gdyż jego działanie po wieczornej kąpieli i zastosowanie wtedy na osuszoną skórę może sprawić, że będzie działał nawet skuteczniej niż zaaplikowany rano.
Czy można stosować antyperspirant każdego dnia?
Nie ma przeciwwskazań do stosowania antyperspirantu codziennie, bo jego składniki zmywane są wraz z każdym myciem skóry. Dlatego po prysznicu można użyć antyperspirantu. Jak już wspomnieliśmy, najlepiej robić to wieczorem. Należy stosować antyperspirant przeznaczony dla danej płci, bo trzeba wiedzieć, że pH naszej skóry różni się i u mężczyzn jest bardziej kwaśne, dlatego powinni stosować antyperspirant męski, a nie te dedykowany kobietom. Trzeba pamiętać, by nie nakładać antyperspirantu wielokrotnie w ciągu dnia, raz wystarczy. Można to zrobić wtedy, gdy bierze się kąpiel lub prysznic. Zawsze należy stosować go na oczyszczoną i suchą skórę. Przed założeniem ubrań warto odczekać kilka minut aż produkt się wchłonie.
Bloker potu – kiedy należy po niego sięgnąć?
Poza antyperspirantem czy dezodorantem można sięgnąć po bloker potu. Ten produkt jest polecany tym osobom, które zmagają się z problemem nadmiernego pocenia i wyjątkowo silnego zapachu potu. Trzeba tu nadmienić, że pot sam w sobie nie ma zapachu, a pochodzi on z rozkładających się bakterii. Bloker potu opiera się na chlorku glinu, który w tym przypadku ma większe stężenie niż w antyperspirantach, które mają w składzie aluminium. Trzeba wiedzieć, że należy go stosować z umiarem i ściśle według zaleceń. Zbyt częste używanie blokera czy stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyku może doprowadzić do stanu zapalnego gruczołów potowych, który jest bardzo przykrą dolegliwością. Warto zatem stosować się do zaleceń widocznych na produkcie. Bloker można stosować co kilka dni bądź co tydzień, w zależności od tego, co widnieje na opakowaniu.
Stosowanie produktów przeciw poceniu jest skuteczne i bezpieczne. Można zatem z powodzeniem używać antyperspirantów nawet codziennie. Trzeba też pamiętać o noszeniu przewiewnej odzieży.
—
Artykuł sponsorowany