Na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny?

Wybór ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego jest decyzją wymagającą wcześniejszej analizy potrzeb pacjenta, jak również uwzględnienia wielu różnych aspektów, nie tylko medycznych. Tego typu miejsca są dedykowane przede wszystkim osobom starszym, przewlekle chorym, z niepełnosprawnościami lub też pacjentom wymagającym rehabilitacji po różnego typu zabiegach i urazach. Właściwy wybór ośrodka ma zasadnicze znaczenie dla komfortu, bezpieczeństwa oraz jakości życia korzystającej z niego osoby. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę i jakie kryteria przeanalizować zanim umieścimy bliską nam osobę w miejscu, jakim jest ośrodek opiekuńczo rehabilitacyjny? Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Jaki jest zakres oferowanych przez ośrodek usług? 

Profesjonalny ośrodek rehabilitacyjno opiekuńczy powinien przede wszystkim zapewniać kompleksowe wsparcie, odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb każdego z podopiecznych. Rozpatrywać tu należy takie aspekty, jak opieka medyczna, zakres rehabilitacji, wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz wsparcie psychologiczne. Pod tym kątem warto sprawdzić, czy ośrodek zapewnia stałą obecność wykwalifikowanego personelu medycznego, w tym lekarzy i pielęgniarek, czy oferuje możliwość konsultacji specjalistycznych oraz prowadzi na bieżąco monitoring stanu zdrowia pacjenta, dostosowując rodzaj podejmowanych działań do zmieniających się potrzeb. W zakresie rehabilitacji centrum powinno indywidualnie dostosowywać programy do stanu zdrowia i możliwości podopiecznego, a także zapewniać dostęp do fizjoterapeutów oraz zróżnicowanego i nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. W ramach działań opiekuńczych natomiast istotna może okazać się asysta przy wykonywaniu codziennych czynności, jak kąpiel, ubieranie się, jedzenie czy przemieszczanie, ale także organizowanie czasu wolnego i zajęć aktywizujących pacjenta.

Nie można też pomijać aspektów psychologicznych, wpływających na zdrowie i samopoczucie podopiecznego, jak możliwość skorzystania z pomocy psychologa lub terapeuty oraz wdrażanie programów integracyjnych, wspierających zdrowie emocjonalne podopiecznych.

Jakie znaczenie ma personel oraz wyposażenie ośrodka?

Fundamentem dobrej i skutecznej opieki nad pacjentem w ośrodku jakim jest dom rehabilitacyjny jest profesjonalny i obdarzony empatią personel, o wysokich umiejętnościach i wiedzy – w tym kadra medyczna z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem w pracy z osobami starszymi czy z niepełnosprawnością.  Niemniej istotny jak samo doświadczenie kadry jest stosunek liczby opiekunów do liczby pacjentów, ponieważ wpływa to na indywidualne podejście do każdego podopiecznego.  Również ważną kwestią jest posiadanie przez ośrodek opiekuńczo rehabilitacyjny dla osób starszych i z niepełnosprawnościami właściwej, profesjonalnej infrastruktury i wyposażenia. Przede wszystkim tego typu placówka musi być przystosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością oraz zapewniać komfortowe warunki pobytu.  W ramach tego komfortu warto też ocenić bezpieczeństwo danego miejsca pod kątem jego przystosowania do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami, jak windy, poręcze czy brak progów, jak również obecność systemów przywoławczych w pokojach czy łazienkach. Wskazany jest również monitoring. W ramach dobrej infrastruktury prywatny ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny powinien mieć porządne warunki mieszkalne – pokoje muszą być odpowiednio wyposażone, z możliwością przyjęcia osób o różnym stopniu mobilności, ale również np. z możliwością ich personalizacji poprzez własne przedmioty. Nie można też pomijać przestrzeni wspólnych służących rekreacji czy też świetlicy oraz podwórka – ogrodu do wypoczynku i spacerów. Również zaplecze rehabilitacyjne musi być nowoczesne, a ilość sal rehabilitacyjnych adekwatna do ilości możliwych do przyjęcia podopiecznych.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz