Palenie papierosów a nadciśnienie tętnicze. Jaki jest związek?

Nadciśnienie tętnicze to jeden z jeśli nie najgroźniejszych, to z pewnością najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych na całym świecie, dotykający zarówno osoby otyłe, jak i szczupłe. Chociaż choroby układu krążenia są często związane z niezdrowym jedzeniem, istnieje wiele innych czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju wysokiego ciśnienia. Palenie papierosów to jeden z nich; aktywność ta nie tylko zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia, ale również niesie wiele innych zagrożeń dla serca i naczyń krwionośnych.

Negatywny wpływ palenia papierosów na ciśnienie

Palenie tytoniu jest powszechnie uznawane za jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Osoby palące papierosy są bardziej narażone na pojawienie się nadciśnienia tętniczego oraz innych schorzeń układu krążenia, takich jak na przykład:

  • choroba wieńcowa,
  • zawał serca.

Szczególnie w przypadku osób, które już borykają się problemem w postaci nadciśnienia tętniczego, palenie papierosów może pogorszyć kontrolę ciśnienia tętniczego, zwiększając ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Produkty, które powstają podczas spalania tytoniu, takie jak na przykład metale ciężkie:

  • powodują stany zapalne,
  • uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych,
  • zwiększają ryzyko pojawienia się i rozwoju miażdżycy, dusznicy bolesnej, zakrzepicy oraz zawału serca.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ w przypadku aktywnych palaczy występuje również zwiększone ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

Dla nadciśnienia tętniczego groźne jest palenie czynne oraz bierne

Problematyczne nie jest tylko czynne palenie papierosów; również palenie bierne stanowi poważne zagrożenie dla serca i naczyń krwionośnych. Osoby, które regularnie narażone są na wdychanie dymu tytoniowego w otoczeniu, muszą liczyć się z podwyższonym ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych. Również dzieci kobiet, które w czasie ciąży paliły papierosy, mogą doświadczać większego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości.

Ograniczenie lub całkowite rzucenie palenia może znacząco zredukować ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Wprawdzie osoby, które paliły w przeszłości, muszą liczyć się z wyższym ryzykiem nadciśnienia tętniczego w porównaniu z osobami, które nigdy nie sięgały po papierosy, to również w ich przypadku zrezygnowanie z palenia ma wiele pozytywnych efektów dla zdrowia.

Źródła:

Grodzicki T, Wizner B. Palenie tytoniu a nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie Tętnicze 2001, 5(1).

Surma S., Narkiewicz K.,Palenie papierosów a ryzyko nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia. Przegląd literatury i badań klinicznych, Tom 19, Nr 3 (2022).

Rutz-Danielczyk A., Głuszek J. Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego. Współczesna terapia nadciśnienia tętniczego. Wydawnictwo Medyczne Termedia, Poznań 2008.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz